Baskı

Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Baskı ürünleri, özel olarak hazırlanan tasarımların kağıt, ahşap, plastik, cam veya metal gibi materyallerin üzerine uygulanması işlemidir. Baskı işleminin sorunsuz ve kaliteli olması için ise hazırlanacak tasarımın baskıya uygun formatta olması ve tasarımsal bazı gereksinimleri sağlıyor olması gerekir. Bu nedenle de bir baskı ürünü için tasarım oluştururken, tasarımınızın aşağıda yer alan 3 şartı sağlamasına özen göstermelisiniz.

Yapılan her tasarım baskı almak için uygun olmamaktadır. Bu sebeple baskıya uygun tasarım hazırlamanın 3 püf noktası ve dikkat edilmesi gereken unsurunu sizler için derledik. Hadi bu unsurlara hep beraber bir bakalım.

  • Renk Seçiminiz Baskıya Uygun Mu?

Baskı alacağCMYK ve RGBınız tasarımın baskıya uygun renk seçiminde hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu renk CMYK’dır. Baskı alacağınız herhangi tasarımı hazırlamaya başlamadan önce renk seçiminizin CMYK olmasına dikkat etmelisiniz. RGB renk seçimi dijital ortamlar için uygundur.

  • Taşma ve Kesme Paylarını Bıraktınız mı? Güvenli Alan Nedir?

Baskı alacağınız tasarımı hazırlarken bilmeniz gereken 3 farklı alan bulunuyor. Taşma payı, tasarımın dışında bulunan 3 mm boyutundaki çerçeve şeklindeki alandır. Bu alan kağıdın baskıdan sonra kesilecek olan kısmıdır. Bu sebeple bu alan tasarımın boyutuna ek olarak eklenmelidir.

Örneğin; ürün boyutu 133 x 194 mm olsun. Taşma payı ile tasarımın boyutu 139 x 200 mm olmalıdır. Kesim çizgisinden iç tarafa doğru olan 5 mm genişliğindeki alan dışında kalan alan ise güvenli alanı temsil eder. Yani, taşma payından sonra gelen kesim çizgisinden sonraki 5 mm’lik alana herhangi bir tasarım unsuru yerleştirilmemelidir.

  • Görselleriniz Vektörel Mi?

Baskıya uygun tasarım hazırlarken görsel kullanmanız gerekirse, bu görselin yüksek çözünürlüklü yani vektörel olması gerekmektedir. Düşük çözünürlüklü ve piksel tabanlı programlar üzerinden tasarlanmış görseller, baskıda kalitesiz gözükecek ve bize kusursuz baskı vermeyecektir. Bu sebeple görsellerimizin yüksek çözünürlüklü vektör olmasına dikkat edelim.

Her türlü baskı işleminiz için sizleri mağazamıza, sorularınız için sizleri Instagram sayfamıza bekleriz. Kendinize çok iyi bakın.

Bu tarz ipuçları için bizleri takip etmeyi unutmayın.

İz Copy Center;
📍 Hacı Halil Mah. Adliye Cad. No:31/A Erdem İş Merkezi Gebze / KOCAELİ
✍️ 0537 777 12 53 (WhatsApp)
📞 +90 262 644 22 99
✉️ kopyalama@izcopycenter.com

Geri Dön