Baskı

İş Sağlığı ve Güvenliği Kıyafetleri

İş Sağlığı ve Güvenliği

Gebze iş güvenliği kıyafetleri / iş sağlığı ve güvenliği kıyafetlerine kısaca iş elbisesi de denilmektedir. İş elbiseleri, özellikle iş yerinde giyilen kıyafet olarak tanımlanır. Sanayi, ticaret, inşaat ve hizmet kollarında çalışan kişiler için ekstra güvenlik, dayanıklılık ve konfor sağlamak amacıyla üretilir. İş elbiseleri aynı zamanda markaların kurumsal kimliğini, imaj ve itibarını ön plana çıkaran önemli bir araçtır.

Günümüzde birçok otel, restoran, özel klinik veya hastaneler kurumsal kimliklerinin bir parçası olan iş kıyafetlerini kullanmaktadır. Özel tasarımlar ile siparişi oluşturulan iş elbiseleri, markanın logo baskısıyla ve marka rengiyle tam olarak firmayı yansıtmaktadır. Markalar, müşterilerinde oluşturmayı hedefledikleri hijyen ve tek tip kıyafet algısını imaj olarak görür ve buna uygun olarak hizmet vermeye devam ederler.

İş Güvenliği Kıyafetleri Nelerdir?

İş güvenliği kıyafetleri (baret, yelek, kulak tıkacı gibi) çalışanların iş sırasında karşılaşabilecekleri risk ve kazalara karşı kendini korumak amacıyla kullandığı veya yanında taşıdığı iş güvenliği ekipmanı olarak tanımlanır. Bu ekipmanlar koruyucu donanımları olarak farklı kollara ayrılmaktadır. Bu ayrım aşağıdaki şekildedir.

 • Baş Koruyucuları;

  Çalışanların baş ve kafa bölümüne gelebilecek darbeler, yüksekten düşebilecek cisimler, saçın sıkışması ve güneş ışınları gibi etkilere karşı kullanılan iş güvenlik ekipmanlarıdır. Baret, kep, bone ve saç filesi baş koruyuculara örnek verilebilir.

 • Kulak Koruyucuları;

  Çalışanları yüksek ses ve gürültü risklerine karşı korumak amacıyla kullanılan kişisel koruyucu donanım tipleridir. Kulak tıkacı, akustik baret ve kulaklık çeşitleri kulak koruyucularına örnek olarak gösterilebilir.

 • Göz ve Yüz Koruyucuları;

  Gözü ve yüzü zararlı ışınlardan veya sıçrayabilecek cisimlerden koruma amaçlı tasarlanmış kişisel koruyuculardır. El aletleri ile yapılan çalışmalarda sıklıkla cisim sıçraması nedeniyle iş kazası gerçekleşir. Yüz koruyucular da bu gibi kazalarda yüzü ve gözü korumaktadır. Göz ve yüz koruyucu olarak yüz ve göz maskesi, kaynak maskesi ve yüz siperleri örnek verilebilir.

 • Solunum Sistemi Koruyucuları;

  Havada asılı toz taneciklerine karşı koruma sağlar. Ayrıca düşük oksijen seviyesinde çalışmalarda da etkilidir. Gaz maskesi, toz maskesi, solunum cihazları ve dalgıç donanımları solunum sistemi koruyucularına örnek gösterilebilir.

 • El ve Kol Koruyucuları;

  El ve kol koruyucularının en çok ihtiyaç durulan kişisel koruma ekipmanı olduğunu söyleyebiliriz. El koruyucular yani iş eldiveni, çalışanların elini; kesilme, yıpranma, cisim batması, sıcak/soğuk gibi etkenlerden korur. Ayrıca kimyasal madde ve elektrik gibi tehlikelere de karşı koruyan özelliktedir. Ayrıca kolluk, bileklik ve parmak kılıfı gibi farklı koruyucular da vardır.

 • Ayak ve Bacak Koruyucuları;

  Bir diğer yaygın kullanılan kişisel koruyucu donanım türü de ayak koruyucularıdır. Ayak ve bacak koruyucu olarak her türlü iş ayakkabısı, ayak üst kısım koruyucuları, tozluk, takılabilen iç tabanlık, dizlik ve takılabilen çiviler kullanılmaktadır.

 • Gövde ve Karın Bölgesi Koruyucuları;

  Vücudun bir bölümünü dış etkilerden koruyan ekipmanlardır. Delinme, kesilme ve metal sıçramasına ayrıca kimyasallara karşı önlükler, cankurtaran yelekleri gibi iş ekipmanları gövdenizi koruma amaçlı kullanılmaktadır.

 • Vücut Koruyucular;

  Düşmelere karşı kullanılan donanımlardır. Düşmelere karşı paraşüt tip emniyet kemeri ve düşmeyi önleyici ekipmanlar başlık altında kullanılır. Bu başlıklara frenleme ekipmanlarını da dahil edebiliriz. Ayrıca koruyucu giysiler ise,

  • (yapılan işin risklerine göre) yağ sıçramasından,
  • radyoaktif geçirmezlik özelliğine kadar her alanda kullanmaktadır.

İş Güvenliği Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

İş güvenliği kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç özellik bulunmaktadır. Bunlar;

 • Dayanıklılık,
 • Kullanışlılık,
 • Konfor,
 • Standartlara uygunluk ve
 • Kurum kimliğine, markaya özel üretim şeklindedir. Bu sebeple sizlerde koruyucu iş kıyafeti seçerken bu beş maddeye dikkat etmelisiniz.

Gebze İş Güvenliği Kıyafetleri

Çalışanlarınızın güvenliğini önemsiyor, marka imaj ve itibarınız için tek tip giyimi uygun buluyorsanız; İz Copy Center olarak her türlü iş güveliği kıyafetine logo baskı işlemini gerçekleştirebiliriz.

Sizleri baskı hizmetlerimizi öğrenmek ve detaylı bilgi almak için mağazamıza bekleriz.

Geri Dön

Benzer Yazılar